آزادراه اصفهان – شیراز یکی از افتخارات مهندسی ایران

گروه عمران ایران > اخبار شرکت راهسازی و عمران ایران > اخبار پروژه های راه > آزادراه اصفهان – شیراز یکی از افتخارات مهندسی ایران

۲۸ آذر ۱۳۹۸

 

 

 

 

وزیر راه و شهرسازی گفت: آزادراه اصفهان – شیراز یکی از افتخارات مهندسی ایران بوده که اتمام آن می تواند مسیر تردد بین این دو استان را ۱۳۰ کیلومتر کوتاه تر کند.

به گزارش روابط عمومی گروه عمران ایران، محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی در بازدید امروز خود از مراحل تکمیل آزادراه شیراز – اصفهان با اشاره به اقدام بارز طراحان، تامین کنندگان مالی و تصویب کنندگان این پروژه، اظهار داشت: این آزادراه سه مشخصه بارز داشته که جزو افتخارات جمهوری اسلامی ایران به حساب می آید.

وی ادامه داد: یکی از مشخصه های بارز این پروژه در طراحی آن است که مسیر اصفهان به شیراز را ۱۳۰ کیلومتر کاهش می دهد و ایمنی در آن رعایت شده است. این کاهش طول مسیر علاوه بر کمتر شدن مصرف سوخت، کمک شایانی به حفظ محیط زیست خواهد کرد.

وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: مشخصه دیگر این پروژه این است که برای نخستین بار روسازی بتن در این آزادراه انجام شده است. در ۹۰ کیلومتر از مسیر ۲۲۰ کیلومتری روسازی بتن انجام شده و مابقی در دست اقدام است.

وی افزود: نکته بارز سوم در این پروژه مهندسی انجام شده روی پلی است که روی رودخانه سفیدرود ساخته شده است. این پل ۱۰۷ متر ارتفاع داشته که یکی از بزرگ ترین و عمیق ترین پل هایی است که در کشور ساخته است و از طریق آن دو قسمت آزادراه به یکدیگر وصل می شوند.

وزیر راه و شهرسازی تصریح کرد: ویژگی های این پل و مشخصات آن در کنفرانس مهندسی دانشگاه امیرکبیر توانست مقام نخست را به دست آورد تا باعث افتخار جامعه علمی، مهندسی و اجرایی کشور باشد.

محمد اسلامی، وزیر راه و شهرسازی با امید به اینکه این پروژه با همت سرمایه گذار و پشتیبانی مقامات استانی قبل از سال آینده تکمیل و به بهره برداری برسد، اظهار داشت: این پروژه ۲۲۰ کیلومتری یکی از وعده هایی بود که درخصوص ساخت ۵۸۰ کیلومتر آزادراه در این دولت داده شد و تلاش این است که در زمان مقرر به بهره برداری برسد.

معاون وزیر راه و شهرسازی گفت: آزادراه اصفهان – شیراز در کریدور شمال به جنوب در مرکز کشور قرار دارد که تا پایان سال آینده به بهره برداری می رسد.

خیرالله خادمی، مدیرعامل شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل‌ونقل در جریان بازدید امروز وزیر راه و شهرسازی از پروژه آزادراهی اصفهان – شیراز اظهار داشت: این آزادراه در کریدور شمال به جنوب در مرکز کشور قرار دارد که جمعیت دو استان اصفهان و فارس را به یکدیگر متصل می کند.

معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینکه این آزادراه ۱۳۰ کیلومتر مسیر فعلی اصفهان تا شیراز را کوتاه تر می کند، گفت: پیشرفت فیزیکی این پروژه ۷۱.۵ درصد است که تا پایان سال به بهره برداری خواهد رسید.

وی درخصوص یکی از طولانی ترین آزادراه های کشور و اعتبار اختصاص یافته به آن تا این لحظه تصریح کرد: در این پروژه تاکنون حدود ۱۲۰۰ میلیارد تومان از منابع دولت و سرمایه گذار هزینه شده است که برآورد به روز آن ۳۵۰۰ میلیارد تومان است. برای اتمام عملیات اجرایی این پروژه نیز ۱۵۰۰ میلیارد تومان دیگر منابع لازم است تا به بهره برداری برسد.

مدیرعامل شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل‌ونقل در ادامه با اشاره به اینکه این پروژه که به عنوان سازه برتر سال در وزارت راه و شهرسازی شناخته شد، گفت: کل عملیات فنی و اجرایی این پروژه به دست کارگران و مهندسان توانمند ایرانی بوده و تمام مواد مصرفی آن ساخت داخل کشور است.

وی افزود: این پروژه می تواند نقش بسزایی در مسیر جاذبه های گردشگری اصفهان و شیراز داشته باشد و به رونق هرچه بیشتر این موضوع در این دو استان کمک کند.

گزارش تصویری از بازدید وزیر

فیلم کامل مصاحبه با وزیر راه و شهرسازی

فیلم کامل مصاحبه با معاون وزیر و مدیرعامل شرکت ساخت و زیربناهای حمل‌ونقل